The cost is $85 per student for an entire grade of videos, covering the lessons in both A and B Textbooks and Workbooks. Access lasts for 1 year from the date of purchase. A and B level videos are not for sale individually. Grades 1–6 are available for purchase now. Grades 1-6 are complete.
These videos work in conjunction with Dimensions Math books. You must have Textbooks and Workbooks to use alongside the subscription. The videos also do not replace Teacher’s Guides, which offer thorough explanations of concepts, answer keys, and extra activities.
Each subscription to Dimensions Math At Home™ is only to be used by a single user, you may not share your subscription among multiple users.